1. Çiçek Abbas Türk Filmi | FULL HD | ŞENER ŞEN | İLYAS SALMAN

  Çiçek Abbas Türk Filmi | FULL HD | ŞENER ŞEN | İLYAS SALMAN

  Çiçek Abbas, Sinan Çetin'in yönetmenliğini yaptığı ve baş rollerinde İlyas Salman, Şener Şen ve Pembe Mutlu'nun paylaştığı 1982 yapımı bir komedi - drama filmidir.
  Çiçek Abbas filminin yapımcısı Engin Karabağ'dır.
  Çiçek Abbas filminin oyuncuları; İlyas Salman, Şener Şen, Pembe Mutlu, Ayşen Gruda, Ahmet Mekin, Ahmet Fuat Onan, Ömer Bubu, Orhan Çağman, Hikmet Gül, Garibe Gündem,Ali Demirel, Burhan İnce, Sabahat İzgü, Erdoğan Kapısız, Benek Aksoy.

  Aldığı Ödül
  1982 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo, Yavuz Turgul

  Çiçek Abbas filminin konusu; Çiçek Abbas (İlyas Salman), Şakir adında (Şener Şen) bir minibüs şoförünün yanında muavindir. Şakir çapkın bencilin tekidir. Abbas ise tam tersine saf biridir. Tek hayali minibüsçü olmak ve âşık olduğu ve patronunun da evlenmek istediği kızla (Pembe Mutlu) evlenmektir. Abbas hurda bir minibüsü tefeciden borçlanarak alır ve çalışarak borcunu ödemeye başlar. Bu sırada patronun ayrıldığı nişanlısı ile birbirlerine aşık olurlar. Şakir bunu hazmedemez ve Abbas'ın minibüsünün tekerleklerini ve motorunu çalar. Zor duruma düşen Abbas borcunu ödeyemez ve minibüse mahallenin tefecisi el koyar. Şakir Abbas'ın âşık olduğu kızla evlenmek için zorla bastırır ve babası (İhsan Yüce), ekonomik durumu daha iyi olduğu için kızını ona verir. Nikâh günü Şakir'in kız kardeşi (Ayşen Gruda) Abbas'a yardım eder ve Abbas sevdiği kızı nikâh masasından kaçırır.

  Filmin çekim aşaması
  Yönetmen Sinan Çetin imzasını taşıyan Çiçek Abbas filminin çekimlerine 1981 yılının Ekim ayında başlandı. O dönem İstanbul'da baş gösteren yoğun yağmur nedeniyle çekimler zor şartlarda gerçekleşti. Oyuncular filmin çekildiği Alibeyköy'e çoğu kez otobüs veya taksi ile gidiyorlardı. Çevre halkının büyük ilgisi nedeniyle birçok sahne belirlenen saatin dışında çekilirken, oyuncu İhsan Yüce'nin hava şartları nedeniyle ses tellerini üşütmesi sonucunda filmdeki seslendirmesini Yaman Okay yapmıştır.

  Mekan seçimi için ilk aday Merter'di, ancak Sinan Çetin'in önerisi ile Alibeyköy seçilmiştir. Yavuz Turgul ve beraberinde Alibeyköy'e giden Çetin, burada halkın büyük ilgisi ile karşılaşmışlar ve çevre şartları nedeniyle film çekimi için orasını uygun görmüşlerdir.

  Yönetmen Sinan Çetin filmin ana karakterlerinden Şakir için ilk etapta Şener Şen'i düşünmüyordu. Bunun nedeni Şener Şen'in artık uyanık kaba kötü kalpli adam rollerinde oynamak istememesi idi. Şener Şen halkın sadece güldüğü değil, aynı zamanda üzerinde düşündüğü, iyi kalpli, bazen saf halktan karakterleri oynamak istediğini belirtmiş; Çetin de eğer başka projelerde de birlikte çalışırlarsa Şen'in istediği yönde bir eğilim içinde olacağını belirtmiş ve bu filmde istenen karakteri oynamasını ünlü sanatçıdan rica etmiştir.

  Senaryoyu yazan Yavuz Turgul bu film için o dönemde gazetelerde haber olan bir minibüs şoförünün sevdiği kızı kaçırması olayından ilham aldığını belirtmiştir. İlk taslakta, filmin yoksul ama iyi kalpli kararkteri Abbas, filmin sonunda sevdiğine kavuşamıyor, kuytu bir yerde minibüsünün içinde donmuş bir halde ölü bulunuyordu. Bir televizyon programına katılan Sinan Çetin bu konuda şunları söylemiştir: Film o kadar dramatik gidiyordu ki, filmin iyi kalpli kahramanının sevdiğini elde etmesini çok istedik. Bu aynı zamanda o zamanki toplumun kabuklarının değişmesi için de çok önemli bir fırsattı. Genelde filmler kötü sonla bitiyor, insanlar eve ağlayarak gidiyordu. Abbas çok emek vermişti, hayalleri vardı, işine çok bağlıydı, bazen hayat istediklerinizi size vermez ama biz Abbas'a hak ettiğini vermeliydik ve verdik...

  Film çekimleri sırasında zorlu hava şartları nedeniyle İlyas Salman birçok kez Alibeyköy'de bir hayranının evinde kalmıştır. Aynı dönemde kızını ilkokula yazdıran Salman için de, bu film özel bir anı olarak hafızalarda yer etmiştir.
  5.0
  ( Toplamda 0 oy verildi. )

    140

Background
Adblock Tespit Edildi! Adblock ile bu partı izleyemezsiniz. Lütfen reklam engelleyici eklentinizi devre dışı bırakınız ve sayfayı yenileyiniz!
Yorum Alanı
KATEGORİLER
Sitemizde bulunan film, videolar, film fragmanları ve diğer tüm videolar çeşitli paylaşım ortamlarında da bulunmaktadır. Sitemiz sadece youtube.com, video.google.com, yahoo.com vb. sitelerde eklenmiş ve paylaşıma açılmış videoları yayınlamaktadır. Serverımıza kesinlikle yükleme yapılmamaktadır. Bu yüzden Aymovie sitesi hiç bir yasal hükümlülüğe tabi tutulamaz. İstenildiği takdirde hak sahipleri videoların kaldırılması talebinde bulunubilirler.